Winners

Speech topic: Leadership, Service, and the Four Way test. The contestant must apply the Rotary Four-Way Test to the concepts of leadership, service to others and life experience.

The following students exemplified all qualifications of the competition guidelines:

  1. Delivery must be presented from memory without the aid of podium, notes, displays or props.
  2. No less than 4 minutes, no more than 6 minutes.  
  3. Speech must be the work of the contestant alone, no more than 75 words may be quoted.

 

Winners of the 2019 Contest

1st Place - Grace Harville - Smith County High School, sponsored by Carthage Rotary Club

  View Grace's Speech Here

2nd Place - Harley Thompson - Huntland High School, sponsored by Winchester Rotary Club

  View Harley's Speech Here

3rd Place - Maddie Robinson - sponsored by Seymour Breakfast Rotary Club

  View Maddie's Speech Here

(l-r) Contest Chair Donna Fare; Grace Harville; Harley Thompson;
Maddie Robinson; DG Jim Roxlo

 

All 2019 Contestants

Back Row (l-r) Madison Valentine, Chris Cannon, 
Maddie Robinson, DG Jim Roxlo, Mason Taylor


Front Row (l-r) Abagail Badgett, Hannah Wright,
Grace Harville, Marifer Mendoza Medina, AG Donna Fare

 

 

Winners of the 2018 Contest

1st place - Nicole Wiley – Cleveland High School, sponsored by Cleveland Rotary Club

2nd placeChloe Appiah – The King's Academy, sponsored by Seymour Breakfast Rotary Club

3rd place tieParker Ferrell, White County High School, sponsored by Rotary Club of Sparta

                      -Aayush Patel, Tenn Christian Preparatory School, sponsored by Bradley                               Sunrise Rotary Club

  4-Way Speech Contest Winners 2018

 (Left to Right) DGE Jim Roxlo, Aayush Patel, Parker Ferrell, Chloe Appiah, Nicole Wiley, DGN Greg Maciolek.

 

2018 Contestants:

(Left to Right) Front: Chloe Appiah, Parker Ferrell, Cameron Hall, Carrington Fraddy, Jessica Meredith. Back:  Sarah Jane Kemmer, Aayush Patel, Nicole Wiley, Nolan Cicci

 

 

Winners of the 2017 Contest

Pictured L to R: DGN Jim Roxlo, Mickeala Kerly, 2nd Place Winner (Chattanooga Breakfast), Travis Taylor, 3rd Place Winner (Bradley Sunrise), Loren Proctor, 1st Place Winner (Seymour Breakfast, and DGE Debbie Alexander Davis.

 

Winners of the 2016 Contest

 Pictured L to R: DG Beth Stubbs, Carolina Hatfield, 3rd Place Winner (South Pittsburg), Danielle Quisenberry, 2nd Place Winner, (Seymour Breakfast), and Julia Goncalves, 1st Place Winner, (Cleveland)

 

Winners of Recent Contests:

1st Place - Wendy Armenta, Cleveland -$1000 Scholarship

2nd Place - Brooke Chaffin, Bradley Sunrise -$500 Scholarship

3rd Place - Mickayla Stogsdill, Farragut -$250 Scholarship

 

 Front Row: L to R: Kayla Adams (Jamestown), Ovi Kabir (Oak Ridge Sunset), Mikayla Stogsdill, 3rd Place Winner (Farragut), Brooke Chaffin, 2nd Place Winner (Bradley Sunrise), Wendy Armenta, 1st Place Winner (Cleveland), and DG Jerry Wear. Back Row: Emily Hooper (South Pittsburg), Condra Lee Carter (Dayton)

 

Year-to-Date Membership Progress
Update this with your HTML/JS
District Events
Loading
Newsletters
Loading
District Leaders